RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI | 2023-03-03

TUNÇ, MADEN ŞEHİTLERİMİZİN YAKINLARINA KAMUDA İSTİHDAM SAĞLAYACAK DÜZENLEMENİN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNİ AÇIKLADI

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra Maden Kazası sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından maden şehitlerinin yakınlarına kamuda istihdam hakkı sağlanacağına dair açıklamasının ardından TBMM’de kabul edilen yasal düzenlemenin uygulama yönetmeliğin de Resmi Gazetede yayımlandığını açıkladı.

MADEN ŞEHİTLERİNİN YAKINLARINA KAMUDA İSTİHDAM HAKKI

Maden şehitlerinin yakınlarına kamuda istihdam edilmesine dair yasal düzenlemenin uygulama yönetmeliğinin de Resmi Gazetede yayımlandığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada, “kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda hayatını kaybeden sigortalının eş veya çocukları, eş veya çocukları yoksa kardeşi kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi unvanlı kadrolarında istihdam edilebilecek.”Dedi.

“SİGORTA GÜN VE PRİM DİKKATE ALINMAKSIZIN MAAŞ BAĞLADIK”

Tunç, Bartın Amasra ilçemizde 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen maden kazası millet olarak hepimizi derinden sarsmıştı. Maden şehitlerimizin geride bıraktığı emanetleri için önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. Vefat eden madencilerimizin eş, çocuk, anne ve babalarına sigorta gün ve prim dikkate alınmaksızın maaş bağladık. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklediğimiz maddelerle, vefat eden madencilerimizin eş ve çocuklarına, eş ve çocukları yoksa kardeşlerinden birisine kamuda istihdam hakkı tanıyan önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdik. Hayırlı olsun.”

Tunç, “Maden şehitlerimizin geride bıraktıkları bizlere emanet; onların her zaman yanında olmaya, onlara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Maden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.”


Haberler sayfasına dön