İHALE 20 OCAK'TA | 2021-12-28

BARTIN VE AMASRA’YA İÇME SUYU SAĞLAYACAK ILINDIR BARAJI PROJE İHALESİNİ 20 OCAK’TA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
ILINDIR BARAJI, BAHÇECİK YARALTI BARAJI İLE BİRLİKTE BARTIN’IN 50 YILLIK SU SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ
AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, Bartın şehir merkezi, Amasra ilçesi ve Abdipaşa beldesinin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözecek olan Ilındır Barajı proje ihalesinin 20 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı.
Bahçecik Ulupınar kaynağına yeraltı Barajı yapımını da tamamlamak üzere olduklarını belirten Milletvekili Tunç, yeraltı Barajı sayesinde Bahçecik Ulupınar suyunun debisinin takviye edileceğini aynı bölgedeki Ilındır barajı projesi ile birlikte Bartın’ın önümüzdeki 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını söyledi.
Bahçecik köyünün yaklaşık 1 kilometre kuzey batısında Ilındır deresi üzerinde inşa edilecek olan Ilındır Barajının gövde yüksekliğinin 47,50 metre olacağını belirten Milletvekili Tunç, barajın su biriktirme hacminin 3,9 milyon metreküp olacağını söyledi.
Bartın kent merkezinin her geçen yıl nüfusunun arttığını, Üniversite ile birlikte kentin büyüdüğünü bu nedenle artan su ihtiyacının ileriye dönük karşılanması gerektiğini belirten Milletvekili Tunç, kent merkezine Bahçecik suyu geliştirilmeden ve ilave kaynak oluşturulmadan keson kuyularla bu ihtiyacın giderilemeyeceğini bu nedenle Bahçecik kaynağını geliştirmek ve bu kaynağa ilave su getirebilecek Ilındır barajını programa aldıklarını ve proje ihalesi sürecini başlattıklarını söyledi.
Tunç, Bartın’daki Taşkın koruma tesisleri ve barajların yapımına verdikleri büyük destek için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayım Bekir Pakdemirli’ye ve DSİ yetkililerine teşekkür ediyorum dedi.

Haberler sayfasına dön