BARTIN IRMAĞI (TOKİ) KÖPRÜSÜ TEMEL ATMA | 2019-02-15

BARTIN IRMAĞI (TOKİ) KÖPRÜSÜ’NÜN TEMELİ ATILDI

Bartın’daki trafik yoğunluğunu en aza indireceği düşünülen köprünün temel atma töreni büyük bir katılımla gerçekleştirildi.  Temel atma törenine Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Devlet Su İşleri(DSİ) 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, daire ve kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Tunç: “Bartın’a yakışır bir köprü kazandıracağız”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da Bartın’ın iki yakasını birleştirecek olan köprüyle beraber Bartın Irmağı Islah Projesi’ne de büyük önem verdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Bartın Irmağı Köprümüz tüm Bartın’a hayırlı uğurlu olsun. Bu köprüyle Bartın’ın iki yakasını bir araya getirmiş olacağız. Bartın Irmağımız bizim Türkiye’de denizden karaya doğru şehre doğru 14 kilometre taşımacılık yapılabilen, gemi yüzebilen, teknelerle gezinti yapılabilen tek doğal ırmak. Bizim böyle bir hazinemiz var. İlimizin adı da zaten Bartın Irmağı’ndan geliyor. O nedenle Bartın Irmağı’na çok önem veriyoruz. Bartın Irmağı’nın turizme kazandırılması ıslahı ile ilgili proje de yatırım planında. Bu köprü de aslında bu projenin bir parçasıdır. 2011’de köprüyü yapmak için bir ödenek aktarmıştık tabii o gün bazı aksamalar oldu ama artık bunları aştık. Şimdi Devlet Su İşleri’nin projesine dahil ederek köprüyü inşallah kısa süre içerisinde Bartın halkının hizmetine sunacağız. Büyük bir köprü 100 metreden fazla 16 metre genişliğinde gidiş gelişli olacak ve altından da teknelerin geçebileceği yükseklikte Bartın’a yakışır bir köprüyü Bartın’a kazandıracağız. Bedeli 15 milyonluk bir yatırım.

“Yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz”

Bartın’a bugüne kadar 6 milyarlık kamu yatırımı kazandırdık. 6 milyarlık da devam eden yatırım var. Hız kesmeden devam ediyoruz. Devlet Su İşleri Bartın’da önemli yatırımlara imza attı. Bartın 1998’de büyük bir sel tehlikesi atlattı, büyük bir hasar oluştu. Bu selden sonra barajlar konuşuldu ama bu barajların yapımı maalesef aksamıştı. Koalisyon dönemlerine denk gelmişti. Ama bu dönemde son 16 yılda toplamda 6 milyarın 1,5 milyarı DSİ ve Orman yatırımı. Bu rakamın içerisinde Kirazlı Köprü Barajı var. Bu baraj ile Bartın’ı sel taşkınlarından kurtardık. Artık uzun süreli yağışlarda acaba Bartın’da yine sel olur mu endişesi yok. Yine Kışla Barajımızı Kozcağız’da tamamladık. Yine Kozcağız Barajı devam ediyor. En kısa sürede tamamlayacağız. Köylerimizde, beldelerimizde ve ilçelerimizde de taşkın koruma çalışmaları devam ediyor. Artık yıllarca sürmüyor başladı inşallah açılışına da hep birlikte geleceğiz. Bartın’ımız şehir içi bir çevre yoluna adeta kavuşmuş olacak. Ancak bu köprü ile Orduyeri Köprüsü arasında olan mesafe içerisinde de halkımızın iki yaka arasında gidip gelişini kolaylaştırmak için köprüler gerekiyor. Yaya köprüleri yapmamız gerekiyor. Yalı’dan Orduyeri’ne yaya köprüsü gerekiyor. İnşallah o günler de yakındır. O günleri Bartın halkı gerçekleştirecektir.”

 

Baysal: “Hayırlı olsun”

DSİ 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, köprüyle ilgili teknik bilgiler vererek “Bugün Bartın halkımızın merakla beklediği ve Bartın şehir merkezinin iki yakasını birleştirecek olan Bartın Irmağı Köprüsü’nün temelini atacağız. Bu köprü uzun yıllarca yapılması istenen bir köprüydü. 2018 Ekim ayında bu köprümüzün ihalesini yaptık. Köprü 16 metre genişliğinde ve 107 metre uzunluğunda olacak. Köprünün öncelikle fore kazıklarının imalatı yapılacak. 40 metre derinlikte, toplam 90 adet fore kazık yapılacak. Bu ve bunun ardından yapılacak çalışmalar bittikten sınra da köprü hizmete açılacak.Bu köprünün yapımında 1 milyon 340 bin kilogram demir kullanacağız. Ayrıca 3 bin 850 metreküp de beton kullanılacak. Şimdiden köprümüzün hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların sonrasında edilen duaların ardından temel atmak için protokol üyeleri tarafından ilk butona basıldı.

 

 

 

Haberler sayfasına dön