GENEL KURUL | 2018-11-24

MİLLETVEKİLİ TUNÇ TBMM’DE KONUŞTU:

“MADENCİLERİMİZİN ÇALIŞMA ŞARTLARI AK PARTİ DÖNEMİNDE İYİLEŞTİRİLDİ”

AK Parti Bartın Milletvekili ve adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç TBMM’de HDP’nin Madenlerde yaşanan işçi ölümlerinin nedenlerinin araştırılması ve engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması için Meclis Araştırması açılması talebiyle verdikleri grup önerisi hakkında konuştu.

Milletvekili Tunç; konuşmasına Zonguldak Kilimli'de metan gazı patlaması neticesinde meydana gelen kazada vefat eden Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk ve Uğur Göktaş'a Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralı madencilerimize de acil şifalar dileyerek başladı.

Patlama TTK’ya Bildirilmeyen Kaçak Ocakta Gerçekleşti, Soruşturma Devam Ediyor

Kilimli'de meydana gelen kazanın Türkiye Taşkömürü Kurumunun rodövansla verdiği saha içerisinde işletmecisinin alt işveren olarak ilişki kurmadığı, bununla birlikte kuruma bildirmediği bir sahada metan gazı patlaması neticesinde meydana geldiğini belirten Milletvekili Tunç; “Olay sonrası Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açmış ve ilgililerle ilgili, işletenlerle ilgili gerekli cezai soruşturma başlamış, gözaltılar yapılmış ve şu anda soruşturma devam etmektedir.” Dedi.

Maden Kazaları Hepimizi Derinden Yaralıyor

Milletvekili Tunç, konuşmasında; “Maden kazalarının ülkemizde zaman zaman meydana gelmiş olması hepimizi derinden yaralamaktadır. Bu kazalar sadece son on altı yılın sorunu değildir, geçmişte de bu kazalar gerek devletin işlettiği gerek özel sektörün işlettiği işletmelerde vuku bulmuştur. Kozlu'dan bu yana bizim hatırlayabildiğimiz çok sayıda maden kazası olmuştur. En son Soma kazasını hep birlikte yaşadık ve bu kazaların bir daha meydana gelmemesi için de gerek Meclis gerek hükûmetler olarak kaza sonrası gerekli tedbirlerin alınması noktasında önemli ilerlemeler sağlanmıştır. 2012 yılında İş Güvenliği Kanunu'ndan sonra, özellikle iş güvenliği tedbirlerinin artırılması, işletmelerde iş güvenliği uzmanlarının bulundurulması ve denetimlerin sıklaştırılması anlamında önemli düzenlemeler yapılmıştır. Maden Kanunu'muzda kaçak ocak işletmeciliği Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılıp hapis cezasını gerektiren bir suç olarak düzenlenmiş ve on yıl faaliyetten men cezası verilmesi noktasında düzenlemeler yapılmıştır. 23'üncü ve 24'üncü Yasama Dönemi'nde de Meclisimizde bu konuda araştırma komisyonları kurulmuş; bu komisyonların aldığı tavsiye kararları, yayınladığı raporlar Meclis Genel Kurullarında okunmuş ve bu tavsiyeler ışığında da yine bazı tedbirler uygulamaya konulmuştur.” Dedi.

Madencilik Dünyanın En Zor İşidir

Milletvekili Tunç, “Madencilik dünyanın en zor işidir değerli milletvekilleri. Yerin yüzlerce metre altında ekmek parası için çalışan bu işçilerimizin çalışma şartlarının kolaylaştırılması, emeklilik şartlarının daha da iyileştirilmesi, ücretlerinin daha da artırılması noktasında önemli düzenlemeler yaptık. Madencilerimiz haftada bir gün tatil yapabiliyorlardı iki güne çıkardık, yine madencilerimize, çift asgari ücret verilmesini uygulamaya koyduk, yine madencilerimiz 50 yaşında emekli olabiliyorlardı 43 yaşa indirdik. Tabii, bu iyileştirmeler de aslında işçinin daha sağlıklı bir ortamda çalışmasının önünü açmak için yapılmıştır.” Dedi.

İş Kazalarında Ölüm Oranı düşüyor

Milletvekili Tunç; “Tüm bu tedbirlere rağmen hâlâ kazalar oluyorsa bize düşen, bu işi siyasi tartışmalara götürmeden alınması gereken tedbirleri hep beraber almaya devam etmektir. Ölümlü kazalara baktığımız zaman, 2005'te yüz binde 16,7 iken bugün yüzde 10'un altına düşmüştür. Yüz binde 10 ölümlü kaza; bu da alınan bu tedbirler neticesinde sonucun olumluya doğru gittiğini gösteriyor ama hâlâ üzücü kazaların meydana gelmiş olması hepimizin birlikte düşünüp tekrar bir şeyler yapmamızı gerektiriyor. Bunu da hep beraber yapacağımıza inanıyorum.” Dedi.

Yargı En Doğru Kararı Verecektir

Kilimli'deki kazayla ilgili soruşturma devam ettiğini belirten Milletvekili Tunç; “Yargı, sorumlularla ilgili kararını en doğru bir şekilde verecektir. Önceki yasama döneminde aldığımız kararlar, raporlar var; bu raporlar ışığında Hükûmetimizin uygulamaya koyduğu çalışmalar var. Bunları hep birlikte takip edelim. Kilimli'de hayatını kaybeden madencilerimize Allah'tan rahmet diliyorum, bu tür üzücü kazaların bir daha gerçekleşmemesini diliyorum.” Dedi.

Haberler sayfasına dön