ABD’NİN YAPTIRIM KARARI | 2018-08-02

ABD’NİN YAPTIRIM KARARINI YORUMLAYAN MİLLETVEKİLİ TUNÇ:

“BU MİLLET EĞİLMEZ, TÜRKİYE YENİLMEZ”

 

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, ABD Hazine Bakanlığının ülkemizle ilgili olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında açıkladığı yaptırım kararını değerlendirdiği açıklamasında; “ABD’nin bu kararı hukuku hiçe sayan, bizim için yok hükmünde, akıl ve mantık dışı skandal bir karardır. Türkiye’ye diz çöktürme operasyonlarının devamı olan bu kararı  şiddetle protesto ediyoruz. Gezi Olayları ile, 17-25 yargı darbesi ile, MİT krizi ile, 15 temmuz darbe girişimi ile, teröre verilen destek ile başaramadıklarını, iki bakanımıza yaptırım uygulayarak başarabileceklerini zannedenlerin hevesleri yarım kalacaktır. Bu millet eğilmez, Türkiye yenilmez.” Dedi.

 

ABD vatandaşı Rahip Brunson’un Türkiye’de suç işlediği gerekçesi ile, bağımsız Türk yargısının yetkisi dahilinde yargılanmasına karşı çıkmanın hiç bir hukuki gerekçesi yoktur. Bu durum Türkiye’nin egemenlik hakkına saldırıdır. Türkiye Cumhuriyeti Demokratik Hukuk devletidir. Bu milletin, bağımsızlığına saldırıldığında nasıl bir tepki verdiğini  15 temmuz gecesi bütün dünya görmüştür. 15 temmuzu gerçekleştiren FETÖ elebaşı ve FETÖ teröristlerini ülkelerinde misafir eden ülkeler, aslında kendilerine kötülük yapmaktadırlar. Bu ülkeler demokrasi ve insan haklarını dillerinden düşürmezken, söz konusu Türkiye olduğunda, Türkiye’nin aleyhindeki teröristlere açık destek vermekten çekinmemektedirler. Tüm bu hukuksuzluklar dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir. Bu durum haksız, hukuksuz kararlar alan ülkeleri küçültür, daima adaleti, hakkaniyeti savunan Türkiye’yi ise güçlendirir.

İki Sayın Bakanımızı hedef alan sözkonusu karar ne devlet ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilmektedir. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek sözkonusu saldırgan tutumun karşılığının gecikmeksizin aynıyla verileceği Dışişleri Bakanlığımızca da açıklanmıştır. Türkiye’nin bağımsız yargısına baskı yapmak amacını taşıyan ABD yönetiminin hukuku hiçe sayan evrensel hukukta yeri olmayan skandal kararı alanları kınıyorum.

 

Haberler sayfasına dön