ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI | 2018-05-14

AK PARTİ BARTIN MİLLETVEKİLİ  YILMAZ TUNÇ'TAN

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI

"BARTIN'DA ÇİFTÇİMİZE BÜYÜK DESTEK SAĞLADIK"

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, AK Parti iktidarının tüm ülke genelinde ve Bartın'da çitçilerimizin daima yanında olduğunu ve desteklemelerle tarımsal üretimi artırmanın gayreti içerisinde olduğunu söyledi.

Milletvekili Tunç  Mesajında şunları söyledi:

"Çiftçilerimizin büyük emek verdiği tarım ve gıda üretimi, insanoğlunun hayatını sürdürebilmesindeki en temel ve vazgeçilemez unsurlardan biridir. İklim ve toprak şartlarıyla büyük bir tarım potansiyeline sahip ülkemizin, bu potansiyelini harekete geçirmek ve sektörü geliştirmek için  bütün ilgililerin el ele vermesi gerekmektedir.

AK Parti iktidara geldiğinden bu yana çiftçimize sürekli olarak destek olmayı temel bir öncelik olarak belirlemiştir. Her yıl bütçeden çok önemli kaynakları çiftçilerimize tahsis etmiştir.

Çiftçilerimiz en yüksek destekleme rakamlarına Ak Parti iktidarı ile ulaşmıştır. Köylülerimizin en çok traktör satın aldığı yıllar, hayvancılığın en fazla desteklendiği dönem, ilk mazot desteği, en düşük tarımsal kredi faizleri, en yüksek miktarda tarımsal kredi miktarı, en fazla çiftçi borcunun silindiği yıllar da yine AK Parti iktidarıyla yaşanmıştır.

AK Parti iktidarıyla tarımsal destelemelerde ilkleri yaşadık. Çiftçilerimize ilk kez mazot desteği verildi. İlk kez tarımsal kalkınma kooperatiflerine faizsiz kredi verilmeye başlandı. İlk kez arıcılık destekleme kapsamına alındı. İlk kez gübre desteği nakit olarak doğrudan çiftçilere verilmeye başlandı. İlk kez hububata prim desteği verilmeye başlandı. İlk kez kırsal kalkınma yatırımları desteklenmeye başlandı. İlk kez sertifikalı tohumluk ve fidan kullanan üreticilere destek verilmeye başlandı. İlk kez toprak analizi için ilave destek uygulaması başlatıldı.    

İlk kez su ürünleri üretimine destek verilmeye başlandı.  İlk kez organik tarım için ilave destek uygulaması başlatıldı.  İlk kez yerli hayvan genetik kaynakları halk elinde koruma altına alındı. İlk kez Devlet destekli tarım sigortası uygulamaları başlatıldı. İlk kez yağlı tohumlara prim desteği verilmeye başlandı. İlk kez özel sektör, üniversite ve sivil toplum örgütleri için AR-GE desteği sağlandı. İlk kez ipekböcekçiliği destekleme kapsamına alındı. İlk kez küçükbaş hayvancılığına destek verilmeye başlandı. İlk kez akredite veteriner hekimlik uygulaması başlatıldı. İlk kez basınçlı sulama sistemi yatırımlarına, %50 hibe ve sıfır faizli 5 yıl vadeli kredi uygulamaları başlatıldı. İlk kez kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize nakdi destek verilmeye başlandı. İlk kez baklagiller prim desteği kapsamına alındı. İlk kez sertifikalı tohum üreticilerine destek verilmeye başlandı. İlk kez iyi tarım uygulamalarına ilave destek verildi. İlk kez üreticilere tarım danışmanı istihdamı için destek verildi. İlk kez Fındıkta alan bazlı gelir desteği ve alternatif ürün desteği verilmeye başlandı. İlk kez Süt fiyat düzenlemesi desteği verildi.

"Bartın'da çiftçimiz desteklerden faydalanmaya devam ediyor"

Bartın'da çiftçimize 123,3 TL destek sağladık. Bartın'da toplam 5.568 fındık üreticisine 48,8 milyon TL destek ödemesi yaptık. Bartın'da hayvancılık için 40,4 Milyon lira destek sağladık. (2002 yılında 80 bin TL hayvancılık desteği sağlanmışken 2017 yılında 6,6 milyon TL  destek sağladık) Bartın'da çiftçilerimize 2002 yılında 1,2 milyon doğrudan destek sağlanmış iken, 2017 yılında 21,7 milyon lira doğrudan destek sağladık, artış 18 kat olarak gerçekleşti. 1482 Çiftçinin 1,5 milyon TL. Kredi borcunu 2003 yılında sildik.

2007 yılında çıkarılan kanun ile müteselsil kefalet yüzünden hacizle karşı karşıya kalan çiftçilerimizin mağduriyetini giderdik. Bartın'da Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 2002 yılında 893 bin lira kredi kullandırılmış iken, 2017 yılında 839 milyon lira kredi kullandırdık, 94 kat artış sağladık. 2002 yılında çiftçimize verilen tarımsal kredilerin geri dönüş oranı %49 iken, 2017 yılında %99'a çıkmıştır. Bartın'da çiftçilerimize 8 milyon lira mazot ve gübre desteği sağladık. 2267 adet makine ekipman için 4.4 milyon TL makine ekipman hibe desteği sağladık. SYDV kaynaklı tarımsal projelere 1,5 milyon TL kaynak aktardık. Özel İdare kaynaklı tarımsal projelere 571 bin TL kaynak aktardık. Suni Tohumlama Desteği olarak özel veterinerlere 1,8 milyon TL ödeme yaptık.

 Bartın'da 2003-2017 döneminde, farklı tarımsal konularda 394 adet eğitim kursu açtık, 9.350 çiftçimize eğitimler verdik. Toplam 1,5 milyon kitap broşürü çiftçilerimize bilgilendirmek amacıyla dağıttık. Bartın'da TİGEM tarafından 220 ton hububat ve 224 ton yem bitkisi sertifikalı tohumu dağıttık. Hayvan yetiştiricilerine 50 baş damızlık sığır ve 572 baş damızlık koyun tahsis ettik. Genç çiftçi projeleri kapsamında 2016-2017 yıllarında 309 çitçimize 9,3 milyon TL. hibe desteği verdik. Bu kapsamda 1165 büyükbaş ve 1451 küçükbaş olmak üzere 2616 hayvan dağıttık. 2013 yılında damızlık manda yetiştiricileri birliğini kurduk. 2014 yılında Bartın’da halk elinde Anadolu mandasının ıslahı projesini uygulamaya koyduk. Bartın’daki manda sayısını 1500’lerden 4000’lere ulaştırdık. Proje kapsamında manda yetiştiricilerine 3,5 milyon lira destek ödemesi yaptık. 2009-2017 yılları arasında 75 çiftçimizle değişik ürünlerde toplam 361 bin TL. tutarında organik tarım projeleri uyguladık. 2012-2017 yılları arasında 45 hijyen eğitimi sonucunda 2862 kişiye hijyen eğitimi belgesi verdik. Küçük aile işletmeleri destekleme uygulamalarında 46 küçük aile işletmesine 29 bin 351 TL. destekleme sağladık. Bundan sonra da çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Hükümetimizin yanı sıra çiftçilerimizin ve sektörün tüm kesimlerinin de destek ve gayretleriyle Türk tarımının günden güne özlediğimiz dinamizmi kazanacağına ve güçleneceğine inanıyor,  bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çiftçiler Günü`nü kutluyor, bütün çiftçilerimizi saygılarımla selamlıyorum."

 

Basın Açıklamaları sayfasına dön