| 2018-04-12

AK PARTİ BARTIN MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ'TAN TURİZM HAFTASI MESAJI

"BARTIN'I TURİZMDE DE MARKA YAPIYORUZ"

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Turizm Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. Tunç mesajında; Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, turizm ve kültür değerlerini tanıtmak ve turizmi geliştirmek amacıyla, her yıl kutlanan Turizm Haftasının 42.sini kutluyoruz.

Bartın ilimiz, tarihi turistik değerleri, doğal güzellikleri, denizi ve yeşiliyle ülkemizin turizm potansiyeline sahip önemli illerinden biridir. Başkent Ankara'ya en yakın mesafede bulunan 56 km'lik sahil şeridindeki plajlarımız, dünyanın 100 sıcak noktasından biri ve Avrupa’nın PanParks üyesi 13 Milli Parkından biri olan Küre Dağları Milli Parkı, Yaylaları, şelaleleri, tarihi evleri, mağaralarıyla görülmeye değer güzellikleri içinde barındıran Bartın'ı turizmde de hak ettiği yere taşımak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Hükümetlerimiz döneminde Ülkemizin kültür varlıklarının korunması ve iyileştirilmesi için restorasyon ve konservasyon çalışmalarına önem verdik. AK Parti iktidarlarında Bartın ilindeki kültür varlıklarının proje, bakım, onarımları ile müze teşhir-tanzim ve yapım işlerinin yanı sıra ören yeri çevre düzenlemesi işleri için önemli ödenekler aktardık.

Güzelcehisar projesi ile lav sütunları turizme açıldı

80 milyon yıl önce oluşan Dünyada sadece 4 yerde bulunan Güzelcehisar lav sütunları turizme de kazandırılması için gerekli çalışmaları başlattık. Aynı zamanda Güzelcehisar Lav Sütunları Orman ve Su İşleri Bakanlığın tarafından tabiat parkı olarak ta ilan edildi. Fatih Sultan Mehmet'in Çeşmi Cihan olarak nitelendirdiği 3000 yıllık tarihi geçmişi bulunan Amasra ilçemizdeki tarihi eserlerin ve müzenin restorasyonu gibi tarihi eserlerimizi ayağa kaldıracak çalışmaları başlattık, Amasra ilçemize denizden de turist gelmesini sağlamak için Amasra Yolcu iskelesi ve yat limanı projesinin inşaatını tamamladık, Öncelikle Amasra İlçemizin ulaşım sorununu çözdük. Bartın-Amasra duble yolunu tamamladık. 75 milyon TL değerinde Amasra tünelimizi kazandırdık. Hizmete girmesiyle Bartın’la Amasra’yı birleştirmiş olduk. Amasra-Kaleşah bağlantı yolunu daha ulaşıma elverişli hale getirdik. Orman Korunan alanlarının güçlendirilmesi projesi kapsamında Küre Dağları Milli Parkı tanıtım ofisleri ve ziyaretçi merkezlerini inşa ettik, Bartın ilimizde bulunan tarihi camilerin onarımlarını gerçekleştirdik, tarihi evlerin onarımlarına hibe yardımları, TOKİ kredileri sağlamaya devam ediyoruz. Bartın Kültür Merkezi inşaatını tamamladık ve Bartın'a yakışır bir Kültür Merkezini halkımızın hizmetine sunduk. Ulus ilçemizdeki tarihi Kocagöz Konağını turizme kazandırmak için, restorasyon çalışmasını tamamladık. Küre Dağları Milli Parkı Ulus ziyaretçi merkezi ve Etnografya Müzesi olarak hizmete açtık. Ulus Belediye otelini turizme kazandırıyoruz. Turizm kredileri ile turizm işletmecilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kültür ve Turizm festivallerini destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.

Bartın'ı her alanda olduğu gibi turizmde de bir marka yapmanın gayreti içerisindeyiz, Bartın'a, Amasra'ya, Ulus'a, Kurucaşile'ye ve turistik beldelerimize gelecek turist sayısını artırmak, turizm değerlerimizi en güzel şekilde ortaya çıkarmak için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Bartın ilimizde turizm alanında katkı sağlayan idarecilerimize, turizm işletmecilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, turizm haftasını kutluyorum.

Basın Açıklamaları sayfasına dön